CES-2704-088L050
DigiKey Part Number
2223-CES-2704-088L050-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CES-2704-088L050
Description
SPEAKER 8OHM 800MW TOP PORT 90DB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose, Enclosure Included Speaker 800 mW 50 Hz ~ 20 kHz Top Round
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CES-2704-088L050 Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Rated
800 mW
Series
Power - Max
1 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Plastic
Type
General Purpose, Enclosure Included
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
50 Hz ~ 20 kHz
Termination
Wire Leads
Frequency - Self Resonant
850Hz
Size / Dimension
1.063" Dia (27.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.193" (4.90mm)
Efficiency - dBA
90.00
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Efficiency - Testing
800mW/100mm