80USC6800MEFCSN30X45
DigiKey Part Number
1189-2904-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
80USC6800MEFCSN30X45
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6800 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
80USC6800MEFCSN30X45 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
5.83 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.7045 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.850" (47.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C