50PZE100M10X9
DigiKey Part Number
50PZE100M10X9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50PZE100M10X9
Description
CAP ALUM HYBRID 100UF 20% 50V TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 28mOhm 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
50PZE100M10X9 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Rubycon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.433" (11.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
28mOhm
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C