50MXG15000MEFCSN35X40
DigiKey Part Number
1189-2895-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50MXG15000MEFCSN35X40
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
50MXG15000MEFCSN35X40 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
4.77 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
5.4855 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C