SP8M10FRATB
DigiKey Part Number
846-SP8M10FRATBTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SP8M10FRATBCT-ND - Cut Tape (CT)
846-SP8M10FRATBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP8M10FRATB
Description
MOSFET N/P-CH 30V 7A 8SOP
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 30V 7A (Ta), 4.5A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount 8-SOP
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8.4nC @ 5V, 8.5nC @ 5V
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
600pF @ 10V, 850pF @ 10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
2W (Ta)
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
150°C
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Grade
Automotive
Configuration
N and P-Channel
Qualification
AEC-Q101
FET Feature
Logic Level Gate, 4V Drive
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
7A (Ta), 4.5A (Ta)
Supplier Device Package
8-SOP
Rds On (Max) @ Id, Vgs
25mOhm @ 7A, 10V, 56mOhm @ 4.5A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA