SML-D12L8WT86
DigiKey Part Number
846-SML-D12L8WT86TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-SML-D12L8WT86CT-ND - Cut Tape (CT)
846-SML-D12L8WT86DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SML-D12L8WT86
Description
LED RED DIFFUSED 0603 SMD
Detailed Description
Red 635nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Supplier Device Package
Lens Transparency
Diffused
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.65mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.20mm x 0.80mm