RZR025P01TL
DigiKey Part Number
RZR025P01TLTR-ND - Tape & Reel (TR)
RZR025P01TLCT-ND - Cut Tape (CT)
RZR025P01TLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZR025P01TL
Description
MOSFET P-CH 12V 2.5A TSMT3
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 12 V 2.5A (Ta) 1W (Ta) Surface Mount TSMT3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RZR025P01TL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
13 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±10V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1350 pF @ 6 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1W (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
12 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TSMT3
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
61mOhm @ 2.5A, 4.5V