RSX501L-20TE25
DigiKey Part Number
846-RSX501L-20TE25TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RSX501L-20TE25CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RSX501L-20TE25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSX501L-20TE25
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 5A PMDS
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 5A Surface Mount PMDS
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 20 V
Part Status
Not For New Designs
Supplier Device Package
PMDS
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
5A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
390 mV @ 3 A