RSX301LAM30TR
DigiKey Part Number
RSX301LAM30TR-ND - Tape & Reel (TR)
RSX301LAM30CT-ND - Cut Tape (CT)
RSX301LAM30DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSX301LAM30TR
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 3A PMDTM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 3A Surface Mount PMDTM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSX301LAM30TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 30 V
Part Status
Active
Supplier Device Package
PMDTM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
420 mV @ 3 A