RQ3E100BNTB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RQ3E100BNTB |
Description | MOSFET N-CH 30V 10A 8HSMT |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 30 V 10A (Ta) 2W (Ta) Surface Mount 8-HSMT (3.2x3) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RQ3E100BNTB Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 22 nC @ 10 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1100 pF @ 15 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 2W (Ta) |
Technology | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package 8-HSMT (3.2x3) |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.4mOhm @ 10A, 10V | Base Product Number |