RB520SM-40T2R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 2.981
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
Diode 40 V 200mA Surface Mount EMD2
RB520SM-40T2R
DigiKey Part Number
RB520SM-40T2RTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB520SM-40T2RCT-ND - Cut Tape (CT)
RB520SM-40T2RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB520SM-40T2R
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA EMD2
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RB520SM-40T2R Models
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 40 V
Supplier Device Package
EMD2
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
200mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 100 mA