RB228NS100TL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RB228NS100TL |
Description | DIODE ARRAY SCHOTT 100V 15A LPDS |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 15A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RB228NS100TL Models |
Category | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Manufacturer Rohm Semiconductor | Current - Reverse Leakage @ Vr 150 µA @ 100 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Part Status Active | Grade Automotive |
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode | Qualification AEC-Q101 |
Technology Schottky | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V | Package / Case TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A | Supplier Device Package LPDS |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 870 mV @ 5 A | Base Product Number |