RB168MM-60TFTR
DigiKey Part Number
RB168MM-60TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB168MM-60TFCT-ND - Cut Tape (CT)
RB168MM-60TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB168MM-60TFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A PMDU
Detailed Description
Diode 60 V 1A Surface Mount PMDU
EDA/CAD Models
RB168MM-60TFTR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.5 µA @ 60 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Supplier Device Package
PMDU
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
680 mV @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)