RB161VAM-20TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RB161VAM-20TR |
Description | DIODE SCHOTTKY 20V 1A TUMD2M |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 20 V 1A Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RB161VAM-20TR Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 420 mV @ 1 A |
Mfr | Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 mA @ 20 V |
Part Status Active | Mounting Type |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V | Operating Temperature - Junction 125°C (Max) |
Current - Average Rectified (Io) 1A | Base Product Number |