RB160VYM-40FHTR
DigiKey Part Number
RB160VYM-40FHTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB160VYM-40FHCT-ND - Cut Tape (CT)
RB160VYM-40FHDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB160VYM-40FHTR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A TUMD2M
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB160VYM-40FHTR Models
Category
Reverse Recovery Time (trr)
7.4 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 700 mA
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)