RB080AR-40T7R
DigiKey Part Number
846-RB080AR-40T7RTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB080AR-40T7RCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB080AR-40T7RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB080AR-40T7R
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 4A DSN20122
Detailed Description
Diode 40 V 4A Surface Mount DSN2012-2
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 40 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
110pF @ 10V, 1MHz
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
4A
Supplier Device Package
DSN2012-2
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
630 mV @ 4 A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)