RB068LAM100TFTR
DigiKey Part Number
RB068LAM100TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB068LAM100TFCT-ND - Cut Tape (CT)
RB068LAM100TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB068LAM100TFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A PMDTM
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount PMDTM
EDA/CAD Models
RB068LAM100TFTR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1.5 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
PMDTM
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
810 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)