RB050LAM-60TR
DigiKey Part Number
RB050LAM-60TRTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB050LAM-60TRCT-ND - Cut Tape (CT)
RB050LAM-60TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB050LAM-60TR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A PMDTM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 3A Surface Mount PMDTM
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB050LAM-60TR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 60 V
Part Status
Active
Supplier Device Package
PMDTM
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
560 mV @ 3 A