R8003KND3TL1
DigiKey Part Number
846-R8003KND3TL1TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-R8003KND3TL1CT-ND - Cut Tape (CT)
846-R8003KND3TL1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R8003KND3TL1
Description
HIGH-SPEED SWITCHING NCH 800V 3A
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 800 V 3A (Ta) 45W (Ta) Surface Mount TO-252
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 2mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
11.5 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
300 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
45W (Ta)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
800 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.8Ohm @ 1.5A, 10V