EDZVT2R6.8B | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EDZVT2R6.8B |
Description | DIODE ZENER 6.8V 150MW EMD2 |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 6.8 V 150 mW ±2% Surface Mount EMD2 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EDZVT2R6.8B Models |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 3.5 V |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Tolerance ±2% | Base Product Number |
Power - Max 150 mW |