BZX84B12VLFHT116
DigiKey Part Number
BZX84B12VLFHT116TR-ND - Tape & Reel (TR)
BZX84B12VLFHT116CT-ND - Cut Tape (CT)
BZX84B12VLFHT116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B12VLFHT116
Description
DIODE ZENER 12V 250MW SSD3
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 12 V 250 mW ±1.67% Surface Mount SSD3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BZX84B12VLFHT116 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Not For New Designs
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±1.67%
Package / Case
Power - Max
250 mW
Supplier Device Package
SSD3
Impedance (Max) (Zzt)
25 Ohms