BZX84B10VLYT116
DigiKey Part Number
846-BZX84B10VLYT116TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BZX84B10VLYT116CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BZX84B10VLYT116DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX84B10VLYT116
Description
DIODE ZENER 10V 250MW SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 250 mW ±2% Surface Mount SOT-23
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
SOT-23
Power - Max
250 mW