BV1LB025FPJ-CE1
DigiKey Part Number
846-BV1LB025FPJ-CE1TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BV1LB025FPJ-CE1CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BV1LB025FPJ-CE1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV1LB025FPJ-CE1
Description
AUTOMOTIVE IPD 1CH LOW SIDE SWIT
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 27A TO-252-J3
Category
Current - Output (Max)
27A
Mfr
Rds On (Typ)
25mOhm
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Over Temperature, UVLO
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Outputs
1
Grade
Automotive
Ratio - Input:Output
1:1
Qualification
AEC-Q100
Output Configuration
Low Side
Supplier Device Package
TO-252-J3
Voltage - Load
40V
Package / Case
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V