BV1HB045EFJ-CE2
DigiKey Part Number
846-BV1HB045EFJ-CE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-BV1HB045EFJ-CE2CT-ND - Cut Tape (CT)
846-BV1HB045EFJ-CE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BV1HB045EFJ-CE2
Description
BUILT-IN CURRENT SENSING FUNCTIO
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 21A 8-HTSOP-J
Category
Current - Output (Max)
21A
Mfr
Rds On (Typ)
45mOhm
Active
Features
Slew Rate Controlled
Switch Type
Fault Protection
Current Limiting (Adjustable), Open Load Detect, Over Temperature, Short Circuit, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Ratio - Input:Output
1:1
Grade
Automotive
Output Configuration
High Side
Qualification
AEC-Q100
Surface Mount
Interface
On/Off
Supplier Device Package
8-HTSOP-J
Voltage - Load
6V ~ 28V
Package / Case
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
6V ~ 28V