BSM450D12P4G102
DigiKey Part Number
846-BSM450D12P4G102-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM450D12P4G102
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 447A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 447A (Tc) 1450W (Tc) Chassis Mount Module
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.8V @ 218.4mA
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
44000pF @ 10V
Packaging
Box
Power - Max
1450W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
175°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
447A (Tc)