BSM300C12P3E201
DigiKey Part Number
846-BSM300C12P3E201-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM300C12P3E201
Description
SICFET N-CH 1200V 300A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 1200 V 300A (Tc) 1360W (Tc) Chassis Mount Module
Category
Vgs (Max)
+22V, -4V
Mfr
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
15000 pF @ 10 V
Packaging
Bulk
Power Dissipation (Max)
1360W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
FET Type
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Supplier Device Package
Module
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Package / Case
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
5.6V @ 80mA