BSM180D12P2E002
DigiKey Part Number
846-BSM180D12P2E002-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSM180D12P2E002
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 204A MODULE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 204A (Tc) 1360W (Tc) Chassis Mount Module
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 35.2mA
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
18000pF @ 10V
Packaging
Bulk
Power - Max
1360W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Supplier Device Package
Module
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
204A (Tc)