BR24T16-WZ
DigiKey Part Number
BR24T16-WZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BR24T16-WZ
Description
IC EEPROM 16KBIT I2C DIP8K
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 16Kbit I2C 400 kHz 8-DIPK
Clock Frequency
400 kHz
Packaging
Tube
Voltage - Supply
1.6V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)