BR24G16F-3GTE2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Rohm Semiconductor
In Stock: 2.362
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 232
Datasheet
Similar
In Stock: 1.072
Microchip Technology
onsemi
STMicroelectronics
ABLIC Inc.
ABLIC Inc.
EEPROM Memory IC 16Kbit I2C 400 kHz 8-SOP
BR24G16F-3GTE2
DigiKey Part Number
BR24G16F-3GTE2TR-ND - Tape & Reel (TR)
BR24G16F-3GTE2CT-ND - Cut Tape (CT)
BR24G16F-3GTE2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BR24G16F-3GTE2
Description
IC EEPROM 16KBIT I2C 400KHZ 8SOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BR24G16F-3GTE2 Models
Clock Frequency
400 kHz
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Not For New Designs
Voltage - Supply
1.6V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)