MM3Z5V6C | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 2156-MM3Z5V6C-ND |
Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
Manufacturer Product Number | MM3Z5V6C |
Description | DIODE ZENER 5.6V 200MW SOD323F |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 5.6 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323F |
Datasheet | Datasheet |
Category | Impedance (Max) (Zzt) 37 Ohms |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 900 nA @ 2 V |
Packaging Bulk | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 10 mA |
Part Status Active | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±5% | Package / Case |
Power - Max 200 mW | Supplier Device Package SOD-323F |