67C4013-15N
DigiKey Part Number
2156-67C4013-15N-ND
Manufacturer
Advanced Micro Devices
Manufacturer Product Number
67C4013-15N
Description
IC FIFO ASYNC 64X4 20DIP
Customer Reference
Detailed Description
Asynchronous FIFO 64 x 4 Uni-Directional 15MHz 20-PDIP
Category
Bus Directional
Uni-Directional
Manufacturer
Advanced Micro Devices
Expansion Type
Depth, Width
Packaging
Bulk
Programmable Flags Support
No
Part Status
Active
Retransmit Capability
No
DigiKey Programmable
Not Verified
FWFT Support
Memory Size
64 x 4
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Function
Asynchronous
Mounting Type
Through Hole
Data Rate
15MHz
Package / Case
20-DIP
Voltage - Supply
4.5 V ~ 5.5 V
Supplier Device Package
20-PDIP
Current - Supply (Max)
45mA