TP65H030G4PWS
DigiKey Part Number
1707-TP65H030G4PWS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TP65H030G4PWS
Description
GANFET N-CH 650V 55.7A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 55.7A (Tc) 192W (Tc) Through Hole TO-247-3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.8V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
24.5 nC @ 12 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1500 pF @ 400 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
192W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
12V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
41mOhm @ 30A, 12V