NP52N055SUG-E1-AY is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
onsemi
In Stock: 88
onsemi
STMicroelectronics
STMicroelectronics
Taiwan Semiconductor Corporation
N-Channel 55 V 52A (Tc) 1.2W (Ta), 56W (Tc) Surface Mount TO-252 (MP-3ZK)
NP52N055SUG-E1-AY
DigiKey Part Number
NP52N055SUG-E1-AY-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NP52N055SUG-E1-AY
Description
MOSFET N-CH 55V 52A TO252
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NP52N055SUG-E1-AY Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
57 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3200 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.2W (Ta), 56W (Tc)
Technology
Operating Temperature
175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
55 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-252 (MP-3ZK)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14mOhm @ 26A, 10V