ISL85001IRZ
DigiKey Part Number
ISL85001IRZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ISL85001IRZ
Description
IC REG BUCK ADJ 1A 12DFN
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 1A 12-VFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ISL85001IRZ Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Voltage - Output (Max)
19V
Packaging
Tube
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
500kHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
12-DFN (4x3)
Voltage - Input (Min)
4.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
25V