RP12-11015DAR/N
DigiKey Part Number
RP12-11015DAR/N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP12-11015DAR/N
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 400mA, 400mA 36V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP12-11015DAR/N Models
Category
Power (Watts)
12 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
160V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-15V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
400mA, 400mA