REM10-2412SW/A
DigiKey Part Number
945-2241-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REM10-2412SW/A
Description
DC DC CONVERTER 12V 10W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 830mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
REM10-2412SW/A Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
830mA