REC10-2405SZ/H3/M
DigiKey Part Number
945-2095-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC10-2405SZ/H3/M
Description
DC DC CONVERTER 5V 10W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
REC10-2405SZ/H3/M Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Features
Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C
Efficiency
86%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
2A