REC10-1212D/H2/M | |
|---|---|
DigiKey Part Number | REC10-1212D/H2/M-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | REC10-1212D/H2/M |
Description | DC DC CONVERTER +/-12V 10W |
Manufacturer Standard Lead Time | 17 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 416mA, 416mA 9V - 18V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | REC10-1212D/H2/M Models |
Category | Power (Watts) 10 W |
Mfr | Voltage - Isolation 2 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tube | Features Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 81°C |
Type Isolated Module | Efficiency 86% |
Number of Outputs 2 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Input (Min) 9V | Package / Case 24-DIP Module |
Voltage - Input (Max) 18V | Size / Dimension 1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm) |
Voltage - Output 1 | Control Features Enable, Active High |
Voltage - Output 2 -12V | Base Product Number |
Current - Output (Max) 416mA, 416mA |