RCD-48-1.20/M
DigiKey Part Number
945-1645-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCD-48-1.20/M
Description
LED DRIVER CC BUCK 2-56V 1.2A
Customer Reference
Detailed Description
1.2A 2 ~ 56V Constant Current LED Driver Buck Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCD-48-1.20/M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
67 W
Manufacturer
Recom Power
Dimming
Analog, PWM
Series
Features
Remote On/Off, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
96%
Type
Constant Current
Mounting Type
Through Hole
Topology
Buck
Package / Case
7-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
1.28" L x 0.62" W x 0.44" H (32.6mm x 16.0mm x 11.2mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Approval Agency
EN, UL
Voltage - Input (Max)
60V
Weight
0.036 lb (16.33 g)
Voltage - Output
2 ~ 56V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1.2A