RACM90-15SK/ENC is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 7
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
RACM90-15SK/ENC
DigiKey Part Number
945-RACM90-15SK/ENC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM90-15SK/ENC
Description
AC/DC CONVERTER 15V 90W
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tray
Efficiency
89%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Baseplate, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.66" L x 2.47" W x 1.52" H (118.3mm x 62.7mm x 38.7mm)
Voltage - Output 1
15V
Approval Agency
CE, EAC
Current - Output 1
6 A