RACM65-24S
DigiKey Part Number
945-2590-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RACM65-24S
Description
AC/DC CONVERTER 24V 65W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
RACM65-24S Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
93.5%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Size / Dimension
3.60" L x 2.38" W x 1.31" H (91.4mm x 60.5mm x 33.3mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
2.71 A