RAC15-24SK/WI/W
DigiKey Part Number
945-RAC15-24SK/WI/W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC15-24SK/WI/W
Description
AC/DC CONVERTER 24V 15W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 625mA 18 ~ 264 VAC, 18 ~ 375 VDC Input
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
84%
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension
2.07" L x 1.57" W x 1.00" H (52.5mm x 40.0mm x 25.5mm)
Voltage - Input
18 ~ 264 VAC, 18 ~ 375 VDC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output (Max)
625mA
Line Regulation
±1%
Power (Watts)
15 W
Load Regulation
±2%