RAC15-05SK/WI
DigiKey Part Number
945-RAC15-05SK/WI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC15-05SK/WI
Description
AC/DC CONVERTER 5V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 3A 18 ~ 264 VAC, 18 ~ 375 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC15-05SK/WI Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
82%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
4-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.07" L x 1.57" W x 1.00" H (52.5mm x 40.0mm x 25.5mm)
Voltage - Input
18 ~ 264 VAC, 18 ~ 375 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus
Voltage - Output 1
5V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output (Max)
3A
Line Regulation
±1%
Power (Watts)
15 W
Load Regulation
±2%