R1S8-3.33.3/P-R | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | R1S8-3.33.3/P-R |
Description | DC DC CONVERTER 3.3V 1W |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 303mA 3V - 3.6V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | R1S8-3.33.3/P-R Models |
Category | Power (Watts) 1 W |
Mfr | Voltage - Isolation 1 kV |
Series | Applications ITE (Commercial) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Features SCP |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 100°C |
Type Isolated Module | Efficiency 75% |
Number of Outputs 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Min) 3V | Package / Case 8-SMD Module |
Voltage - Input (Max) 3.6V | Size / Dimension 0.50" L x 0.42" W x 0.28" H (12.8mm x 10.7mm x 7.0mm) |
Voltage - Output 1 | Base Product Number |
Current - Output (Max) 303mA |