R-78HB12-0.5
DigiKey Part Number
945-1057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R-78HB12-0.5
Description
DC DC CONVERTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 17V - 72V Input
EDA/CAD Models
R-78HB12-0.5 Models
Category
Current - Output (Max)
500mA
Mfr
Power (Watts)
6 W
Tube
Features
OTP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Linear Regulator Replacement
Efficiency
94%
Voltage - Input (Min)
17V
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
0.45" L x 0.33" W x 0.69" H (11.5mm x 8.5mm x 17.5mm)