R38-32.768-12.5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Raltron Electronics
In Stock: 19.007
Datasheet
Similar
Raltron Electronics
In Stock: 327
Datasheet
32.768 kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 30 kOhms Cylindrical Can, Radial
R38-32.768-12.5
DigiKey Part Number
2151-R38-32.768-12.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R38-32.768-12.5
Description
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF TH
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
12.5pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
30 kOhms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.126" Dia (3.20mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.323" (8.20mm)