RC-SPIRIT2-915
DigiKey Part Number
3206-RC-SPIRIT2-915TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC-SPIRIT2-915
Description
915MHz Transceiver module S2LP b
Customer Reference
Detailed Description
6LoWPAN Transceiver Module 915MHz, 1GHz Antenna Not Included Surface Mount
Category
Serial Interfaces
GPIO, SPI
Mfr
Antenna Type
Antenna Not Included
Packaging
Tape & Reel (TR)
Utilized IC / Part
S2-LP
Part Status
Active
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.6V
Protocol
Current - Receiving
7.2mA
Modulation
2-GFSK
Current - Transmitting
11mA ~ 20mA
Frequency
915MHz, 1GHz
Mounting Type
Surface Mount
Data Rate
38.4kbps
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C