RC-LLCC68-868
DigiKey Part Number
3206-RC-LLCC68-868TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC-LLCC68-868
Description
RF TXRX MOD ISM<1GHZSMD
Customer Reference
Detailed Description
General ISM < 1GHz LoRa™, LoRaWAN, LPWAN Transceiver Module 868MHz Antenna Not Included Surface Mount
Category
Sensitivity
-148dBm
Mfr
Serial Interfaces
SPI
Packaging
Tape & Reel (TR)
Antenna Type
Antenna Not Included
Part Status
Active
Utilized IC / Part
LLCC68
RF Family/Standard
General ISM < 1GHz
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.7V
Protocol
Current - Receiving
4.6mA
Modulation
FSK, GFSK, GMSK, MSK, OOK
Current - Transmitting
120mA
Frequency
868MHz
Mounting Type
Surface Mount
Data Rate
300kbps
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C