RC-CC1310-915
DigiKey Part Number
3206-RC-CC1310-915TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC-CC1310-915
Description
RF TXRX MODULE 802.15.4U.FL SMD
Customer Reference
Detailed Description
802.15.4 6LoWPAN Transceiver Module 915MHz Antenna Not Included, U.FL Surface Mount
Category
Serial Interfaces
GPIO, JTAG
Mfr
Antenna Type
Antenna Not Included, U.FL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Utilized IC / Part
CC1310F128
Part Status
Active
Memory Size
128kB Flash, 28kB SRAM
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.8V
RF Family/Standard
Current - Receiving
5.5mA
Protocol
Current - Transmitting
13.4mA ~ 23.5mA
Frequency
915MHz
Mounting Type
Surface Mount
Data Rate
4Mbps
Operating Temperature
-30°C ~ 75°C