Q2-F3X-1/4-01-SS250FT
DigiKey Part Number
Q2F3X014B-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q2-F3X-1/4-01-SS250FT
Description
HEATSHRINK POLY 1/4" BLK 250'
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.250" (6.35mm) 3 to 1 Black 250.0' (76.2m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.026" (0.66mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Type
Shrink Temperature
70°C
Shrinkage Ratio
Storage/Refrigeration Temperature
-50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)
Length
250.0' (76.2m)
Inner Diameter - Supplied
0.250" (6.35mm)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Recovered
0.080" (2.03mm)